sobota, 16 marca 2013

Ojciec Święty Franciszek i Medziugorje

Niewiele jest w internecie informacji, jakie jest stanowisko Ojca Świętego Franciszka odnośnie objawień Matki Bożej w Medziugorje. Ale wśród, niewielu jakie można znaleźć jest m.in. wywiad z arcybiskupem z Argentyny. Jego Eminencja Emilio Ogñénovich*, bo o nim mowa udzielił tego wywiadu w czasie pobytu w Medziugorju w maju 2006 roku. Mówił w nim, że rozmawiał z prymasem Argentyny, ks. kard. Jorge Mario Bergoglio, o planowanym wyjeździe do Medziugorja. Przyszły Ojciec Święty Franciszek był bardzo szczęśliwy, że ks. abp. Emilio Ogñénovich tam jedzie.

Wywiad ukazał się 31 maja 2006 roku na oficjalnej stronie parafii Medziugorje - medjugorje.hr .
Tłumaczenie artykułu:

Arcybiskup z Argentyny odwiedził Medziugorje
W dniach od 25 do 31 maja w Medziugorju przebywał Jego Eminencja Emilio Ogñénovich, emerytowany arcybiskup diecezji Mercedes-Luján (Argentyna)

      W czasie swojego pobytu spotkał się z medziugorskim proboszczem o. Ivanem Sesarem. Z uwagi na fakt, że Arcybiskup był założycielem katolickiego radia i telewizji w Buenos Aires, wyraził życzenie zwiedzenia radiostacji Mir Medziugorje, o której powiedział, że jest to duszą Medziugorja. W wywiadzie prowadzonym przez Huanitę Dragićević, Jego Eminencja Emilio Ogñénovich, mówiąc o Medziugorju, powiedział między innymi:

W Kościele, niestety, wciąż jeszcze panuje wielka niewiedza, jeśli chodzi o wielką nadprzyrodzoną rzeczywistość w Medziugorju pośród współczesnego świata. Mnie jednak napawają nadzieją słowa Jana Pawła II, który nam kapłanom i biskupom powiedział, abyśmy towarzyszyli pielgrzymom udającym się do Medziugorja, gdzie ludzie modlą się, nawracają, poszczą i zmieniają swoje życie. Kościół potrzebuje jeszcze czasu, aby ogłosić swoje stanowisko wobec Medziugorja, podobnie jak w swojej mądrości potrzebował czasu, aby wydać swój sąd na temat Fatimy i Lourdes.

   Jeśli chodzi o Medziugorje, to ja podzielę się swoim osobistym przekonaniem ze swoimi braćmi biskupami i naszym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny prymasem Bergoglio, który był bardzo szczęśliwy, kiedy powiedziałem mu o swoim wyjeździe do Medziugorja.


    Jeśli zapytacie mnie o moje własne zdanie na temat Medziugorja, to muszę powiedzieć, że czuję się jak matka, jak brzemienna niewiasta, która będąc w szóstym miesiącu ciąży, nie może się wprost doczekać narodzin swojego dziecka. Nie należy jednak przyspieszać tego momentu, gdyż on sam nadejdzie w odpowiednim czasie.”


źródło: http://medjugorje.hr

PS Tłumaczenie wywiadu z języka chorwackiego. Dziękuję
*Urodzony w Olavarria, w prowincji Buenos Aires 25 stycznia 1923 roku w rodzinie o korzeniach chorwackich. Święcenia kapłańskie przyjął 17 grudnia 1949. Służył Bogu przez ponad 61 lat kapłaństwa w tym 31 lat jako biskup. Zmarł 29 stycznia 2011 roku, w wieku 88 lat.