wtorek, 5 marca 2013

Kardynał Maradiaga: „Podstawowe orędzia z Medziugorja są GPS-em dla ludzkości”

Dzisiaj Honduras przyjął duchowość która istnieje w Medziugorju, w miejscowości w Bośni i Hercegowinie, w której jak mówią, od 30 lat objawia się Maryja Dziewica.

Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpa, uważany przez prasę światową za jednego z kandydatów na papieża, podczas I Festiwalu Młodzieży, który odbywał się w Honduraskim Danli, od 8 do 10 lutego 2013 roku, otwarcie mówi w wywiadzie dla ReL o fenomenie Medziugorja. W Festiwalu wzięło udział około 4.000 pielgrzymów z różnych krajów obu Ameryk, wśród nich był Ivan Dragićević, jeden z wizjonerów objawień Maryjnych.

- Eminencjo, Księże Kardynale, około 4.000 młodych ludzi, zainteresowanych duchowością Maryjną z Medziugorja przybyło do Hondurasu z różnych krajów. Dlaczego festiwal Medziugorski w Hondurasie?

Katolicki Uniwersytet w Hondurasie zdecydował o tym rok temu, dlatego że na kampusie w Danlí, na południu kraju, stoi od kilku lat replika parafii św. Jakuba z Medziugorja. Kiedy w zeszłym roku odwiedzał to miejsce wikariusz parafialny z Medziugorja, narodził się pomysł, aby tutaj w Danli zorganizować Festiwal dla Młodzieży, taki jak co roku odbywa się w Medziugorju. Jak wiemy, wielu młodych z Środkowej Ameryki nie może odbyć pielgrzymki aż do Bośni, dlatego mogą przybyć tutaj.
- Jaka jest ocena Waszej Eminencji podjętego wyzwania?


Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony z tej propozycji. Danlí ma tą zaletę, że jest blisko południowej granicy a więc jest łatwy dostęp z Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Gwatemala i Salwador też nie są daleko. Naszym zamiarem jest to aby, Festiwal, odbywał się co roku.
- Na Festiwal Młodzieży do Medziugorja przyjeżdża co roku około 70.000 młodych ludzi z całego świata. Na I Festiwal Młodzieży w Ameryce Środkowej odpowiedziało około 4.000 osób. Co takiego znajduje się w Medziugorju, że przez nie, Kościół może przyciągnąć uwagę młodych ludzi?

- W prostocie orędzia Maryi, możemy znaleźć wartości, które przyciągają bardzo serca młodych. Orędzia te oparte są na miłości, pokoju i sprawiedliwości, na tym co daje wolność. Należy zauważyć, że tylko w Hondurasie, 42% ludności to młodzi poniżej piętnastego roku życia. Dla młodych ludzi bardzo ważne jest spotkanie Jezusa i życie życiem chrześcijańskim, które jest źródłem radości, pokoju i zaangażowania społecznego.
- W dzisiejszym świecie, co Kościół może zaoferować młodym ludziom?

- Każdego roku udzielam sakramentu bierzmowania ponad 10.000 młodym, co oznacza, że ​​młodzież szuka Pana, a młodzi ludzie potrzebują jasnych odpowiedzi na wyzwania życia. Mówię im, że nigdy wcześniej, tak jak dziś, nie mieliśmy tak precyzyjnych technologii kierowania. Jest GPS, który jest niesamowitym wynalazkiem. Jednak nigdy wcześniej ludzkość nie była tak zdezorientowana jak teraz, co oznacza, że ​​potrzebujemy także duchowego GPS. Ten duchowy GPS posiada współrzędne, którymi są: Słowo Boże, Eucharystia i pobożność Maryjna, czyli podstawowe elementy orędzia z Medziugorja.
- Czy Wasza Eminencja był kiedykolwiek w Medziugorju?

- Nie mogłem ... jeszcze tam być. Ale to nie znaczy, że kiedyś nie będę.
- Szanując pracę i czas Komisji Medziugorskiej, która pracuje w tej sprawie, czy Wasza Eminencja rozmawiał kiedykolwiek z Papieżem Benedyktem XVI o Medziugorju?

- Kiedy raz dyskutowaliśmy o Medziugorju, Jego Świątobliwość powiedział: „Po owocach ich poznacie", i owoce, które widzę są zupełnie pozytywne". A ja mówie to samo.
źródło: Jesús García / ReligionenLibertad.com (ReL)


Tłumaczenie z języka hiszpańskiego. Dziękuję redakcji „Echa Maryi Królowej Pokoju” za okazaną pomoc. 

PS W trwającym dwa dni Festiwalu Młodzieży w Danli uczestniczyli pielgrzymi z 12 krajów obu Ameryk.  Wydarzenie zbiegło się z poświęceniem repliki Krzyża Medziugorskiego na pobliskim wzgórzu. Wśród obecnych gości był też wikariusz z parafii św. Jakuba w Medziugorje - o. Danko Perutina, OFM