poniedziałek, 18 marca 2013

O. Jozo Zovko: Papież Franciszek jest darem dla Kościoła, jest owocem łaski na te czasy


W dziewięćdziesiątych latach ubiegłego wieku, pierwszy medziugorski proboszcz o.Jozo Zovko przebywał w Argentynie i tam, między innymi w Buenos Aires,  przez kilka dni głosił kazania. Interesującym wydarzeniem było to, że w porcie miasta, w którym mieszkało tysiące emigrantów z Włoch, Chorwacji i innych krajów, a po raz pierwszy słyszały o tym dalekim kraju, poświęcił figurę Królowej Pokoju, która wznosi się ponad portem. Ten port od tamtej chwili nosi Jej nazwę.

O.Jozo Zovko przebywał w towarzystwie arcybiskupów  Bergoglio i Ogñénovicha.  Zatelefonowałem do o.Jozo  i zapytałem   czy zgodzi się podzielić się z nami wspomnieniami z tamtych dni. Odparł, że nie może jedynie rozmawiać na temat Medziugorja, ponieważ tego żądają od niego jego przełożeni, dopóki Międzynarodowa Komisja Teologiczna nie wyda swojej opinii na temat badanego fenomenu. Na naszą usilną prośbę, aby powiedział nam kilka słów o nowym Papieżu, o.Jozo otworzył swoją duszę.

W Buenos Aires przebywaliśmy ze sobą długo i rozmawialiśmy o wszystkim. Wszystko go interesowało. Modliliśmy się wspólnie, a na końcu poprosił mnie o błogosławieństwo.  Przeżyłem spotkanie z pięknym i dobrym człowiekiem. To był dobry wybór dla odnawiającego  się Kościoła, a do odbudowy Kościoła nie ma lepszej osoby niż Franciszek. Papież Franciszek jest darem dla Kościoła, jest owocem łaski na te czasy. Ma odwagę mówić o naszych  mankamentach.

 Wezwał do modlitwy, a pierwszy ruch, który uczynił, było udanie się do Matki Bożej z bukietem kwiatów. Przyszedł człowiek, który na podobieństwo Maryi w Kanie, widzi i czuje dokąd ma pójść. Potrzebujemy takich ludzi i tak głęboko zakorzenionych w modlitwie. On trzyma różaniec w Ręce i opiera się na Ewangelii. To jest klucz, który otwiera wszystkie zamknięte drzwi, a ten Papież wskazuje nam drogę.
źródło: Slobodna Dalmacija
PS Tłumaczenie z języka chorwackiego. Dziękuję