czwartek, 4 marca 2010

Wiadomości z Medziugorje

Rozpoczęło się XVII Międzynarodowe rekolekcje dla osób prowadzących centra pokoju, grupy modlitewne i charytatywne związane z Medziugorjem


XVII Międzynarodowe rekolekcje dla osób prowadzących centra pokoju, grupy modlitewne i charytatywne związane z Medziugorjem, którego myślą przewodnią jest:: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego.” (J 6, 68) rozpoczęło się w Medziugorju w dniu 28 lutego 2010 r. W rekolekcjach uczestniczy 189 osób z 15 krajów. Oprócz specjalnego programu i wykładów o. Ivana Landeki i o. Danko Perutiny uczestnicy rekolekcji udział biorą również w wieczornym programie liturgicznym, który odbywa się codziennie w kościele św. Jakuba w Medziugorju. Tradycja spotkań osób prowadzących centra pokoju, grupy modlitewne i charytatywne związane z Medziugorjem rozpoczęła się w 1994 r. i była inicjatywą przewodników, którzy chcieli pomóc Chorwatom, znajdującym się trudnym okresie wojennym. Już na pierwszym spotkaniu obecni byli uczestnicy z: Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, USA i Europy. Z biegiem lat przyjeżdżało coraz więcej uczestników z różnych krajów. Rekolekcje będą trwały do 4 marca.
 
Więcej kwiatów mniej śmieci

Kancelaria Parafialna i medziugorska Frama w sobotę 27 lutego 2010 zorganizowali w parafii Medziugorje (Bijakovici, Šurmanci, Miletina, Vionica) akcję sprzątania śmieci pod hasłem: „Więcej kwiatów mniej śmieci”. Celem tej akcji było znalezienie odrobiny czasu wolnego tak, by nasze otoczenie było piękniejsze. Akcja rozpoczęła się o 10 rano. Dzień był piękny więc przyszło wielu parafian. Zaproszono wszystkich od najmłodszego do najstarszego. Zebrano ponad 500 worków śmieci. Po wspólnej pracy zorganizowano przyjęcia w poszczególnych przysiółkach. Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom akcji, a zwłaszcza Zakładowi Oczyszczania Miasta z Čitluka – pracownikom z dyrektorem Željkiem Dugandžiciem. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich akcji.

Źródło: Parafia Medziugorje