piątek, 6 kwietnia 2012

Wielki Piątek w Parafii Medziugorje

            Wielki Piątek jest poświęcony Krzyżowi. W godzinach popołudniowych odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta w ciszy wchodzą do Kościoła. Przed ołtarzem w ciszy leżą krzyżem, po modlitwie wstępnej jest czytane proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe, a następnie fragment Listu do Hebrajczyków. Potem czyta się lub śpiewa z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca siebie Bogu i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa, aby wszyscy byli zbawieni. Najważniejszym wydarzeniem Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża.

W Medziugorju o godzinie 11 jest odprawiana Droga Krzyżowa dla mieszkańców i pielgrzymów. W tym roku była ona w intencji wszystkich tych którzy od początku objawień modlili się Drogą Krzyżową na tym wzgórzu. Liturgia Męki Pańskiej przebiega podobnie jak w Polsce z tą różnicą, że nie ma przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdyż po prostu go nie ma. Natomiast adoracja krzyża jest przeniesiona na koniec dla wiernych uczestniczących w wielkopiątkowej liturgii.

A my w Polskiej Oazie im. Błogosławionego Jana Pawła II robimy sałatki, pieczemy ciastka i czekamy na dźwięk dzwonów zwiastujących Zmartwychwstanie.

D.K.
 

Tekst i zdjęcia D.K.
źródło: Polska Oaza im. bł. Jana Pawła II

PS Dziękuję