wtorek, 3 kwietnia 2012

Niedziela Palmowa w parafii św. Jakuba w Medziugorje

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Ewangeliści podają że zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida, błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.
            Obecność w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem, oraz na taką, a nie inną drogę życia. W Medziugorju bywał zwyczaj, że spotykano się w miejscu w którym niegdyś był stary Kościół. Jednak ze smutkiem i zaskoczeniem pielgrzymów obecny rok zapomniał o tym zwyczaju. Celebransi wraz z asysta rozpoczęli zgromadzenie liturgiczne od końcowych drzwi  kościoła wprowadzając troszkę zamieszania w corocznym obchodzie tego święta. Obecność licznie zgromadzonych pielgrzymów dała się odczuć szczególnie podczas Komunii Świętej, która trwała długo ale to jest bardzo budujące, że ludzie przyjmują do serca Jezusa Eucharystycznego.
Zwyczaj święcenia gałązek oliwnych pojawił się w Kościele w IX wieku. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniły błogosławieństwo Boże.
D.K.
Obecność licznie zgromadzonych pielgrzymów dała się odczuć szczególnie podczas Komunii Świętej

Gałązki oliwne i...


źródło: Polska Oaza im. bł. Jana Pawła II w Medziugorje
PS Dziękuję