czwartek, 5 kwietnia 2012

Wielki Czwartek w Medziugorj​u

Wielki Czwartek


5 kwietnia Kościół rozpoczyna okres Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest dniem szczególnie poświecony Eucharystii. Jeszcze przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego przed południem we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny razem z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. W czasie tej Mszy świeci się oleje które służą przez cały rok m.in. przy udzielaniu sakramentów.

Wieczorem sprawuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Liturgia ma bardzo uroczysty charakter, uobecnia Ostatnią Wieczerzę, czyli ustanowienie przez Jezusa Eucharystii.

Tradycją w Medziugorju jest program wieczorny rozpoczynający się od odmówienia dwóch części różańca świętego, następnie jest sprawowana uroczysta Msza Święta. Doniosłości nadaje też liczba koncelebransów uczestniczących w tej Mszy Świętej. Po zakończeniu Eucharystii odbyła się „procesja” przez środek kościoła i powrót boczną nawą do zakrystii, w której jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Jeśli ktoś pragnąłby poszukać typowo polskich akcentów w dniu dzisiejszym na pewno by ich nie znalazł. Nie ma ciemnicy, ani grobu. Najświętszy Sakrament adoruje się w kościele przez uchylone drzwi bocznej zakrystii. Może to dziwić przybysza z Polski, ale dla miejscowych jest to norma. Nie ma także zwyczaju składanie życzeń kapłanom z okazji ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Mieszkańcy Polskiej oazy w Medziugorju chcieli w imieniu polskich pielgrzymów złożyć życzenia i wręczyć księdzu proboszczowi bukiet kwiatów z 7 białych róż, niestety nie było to możliwe, gdyż proboszcz zaginął w którymś konfesjonale, tak dużo było penitentów. Kwiaty i życzenia dla wszystkich księży pracujących w Parafii Medziugorje zostały przekazane na ręce fra Danko Perutina.


Tekst i zdjęcia: D.K.
źródło: Polska Oaza im. bł. Jana Pawła II w Medziugorje

PS Dziękuję