sobota, 10 grudnia 2011

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

„Patrz woła Cię spośród tylu lepszych niż Ty, dziś jest Twój dzień, Jezus zna Twoje łzy” –  por. Łk 13,12
„Uradowałem się,  już stoją nasze nogi w twych bramach o Jeruzalem” – por. Ps 122

Jeruzalem

VENITE ADOREMUS, VENITE ADOREMUS,  VENITE ADOREMUS DOMINUM
 Planowany (może ulec zmianie) program pielgrzymki (27.12.2012 – 07.01.2013)


27.12.12r. - (czwartek) - Dzień Wyjścia - godz. 20.00 zbiórka i odprawa paszportowa na lotnisku Warszawa – Okęcie. Po odprawie Msza św. w kaplicy. Odlot do Tel Avivu o 22:50. Lot nr LO 151. 

 
28.12.12r. – (piątek) - Dzień Obietnicy. Przylot do Tel Avivu ok. godz. 3.35 czasu lokalnego. Przejazd z Tel Avivu do Jerozolimy, do Nowego Domu Polskiego Sióstr Elżbietanek. Zakwaterowanie, odpoczynek do godzin południowych, posiłek. Po południu zwiedzanie Jerozolimy, kolacja.
Góra Błogosławieństw

29.12.12r. - (sobota) - pobyt w Jerozolimie. 
    
30.12.12r. - (niedziela) – Dzień Świętej Rodziny

31.12.12r.(poniedziałek)-Dzień Przemienienia
Kościół Prymatu św. Piotra
01.01.13r. (wtorek) - NOWY ROK - Dzień Błogosławieństw,

 - 02.01.13r. (środa) - Dzień Pustyni. pobyt w Galilei. Zwiedzanie: Hajfa - kościół karmelitański Stella Maris na Górze Karmel, Góry Karmelu – Muhraqah (Góra Ofiary). Nazaret, Kana (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich), Góra Tabor, Jezioro Galilejskie: Tabgha: kościół Prymatu i Rozmnożenia Chleba, Kafarnaum, Góra Błogosławieństw. Przejażdżka stateczkiem po Jeziorze, wspólny lunch ryba św. Piotra. Czuwanie w łączności z Medziugorjem, w intencji pokoju na zakończenie Starego Roku i Msza św. o 23.15 na przywitanie Nowego Roku. Transfer do Jerozolimy przez Pustynię Judzką, Betanię, Jerycho, Jordan oryginalne miejsce chrztu Pana Jezusa (miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych), Morze Martwe i kąpiel dla chętnych, przejazd przy grotach Qumran. 
Getsemani
    
03.01.13r. 06.01.13r.  w tych dniach przypada Pierwszy czwartek, piątek i sobota. Powrót do Jerozolimy.
- Góra Oliwna: - miejsce Wniebowstąpienia, kościół Pater Noster, panorama Jerozolimy, kościół Dominus Flevit, Ogród Oliwny, Bazylika Narodów, kościół Grobu Matki Bożej w Dolinie Cedronu;
- Syjon chrześcijański - Wieczernik, kościół Zaśnięcia Matki Bożej, kościół zaparcia się św. Piotra;
- Stare Miasto - kościół Ecce Homo, Lithostrotos, Skazania i Biczowania, szkoła franciszkańska,
  Bazylika św. Szczepana oraz Ecole Biblique, Ściana płaczu (sekcja żydowska), Cardo;
- odwiedziny Sióstr Elżbietanek w Starym Domu oraz w Home of Peace na Górze Oliwnej.  
- Ingres - uroczyste wprowadzenie do Bazyliki Bożego Grobu jeżeli będzie to możliwe, udział w procesji ze świecami w Bazylice Bożego Grobu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, dla chętnych czuwanie nocne w zamkniętej Bazylice Bożego Grobu, 1. czwartek czuwanie w ogrodzie Getsemani.
- Msze św. w Bazylice Bożego Grobu: w Grobie Pańskim, na Golgocie; w kościele franciszkańskim przy Wieczerniku, w kaplicy Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej.
Dzień Adoracji - wyjazd do Ain Karem - Msza św.: kościół św. Jana Chrzciciela, źródło Maryi, kościół Nawiedzenia. Po drodze zwiedzanie Knessetu i Menory, i do Emmaus – adoracja Najśw. Sakramentu.

Pole Pasterzy
        
06.01.13r. - Dzień Życia - wyjazd do Betlejem (zwiedzanie Bazyliki Bożego Narodzenia, Grota Mleczna, Pole Pasterzy). Odwiedziny Sióstr Karmelitanek i grobu Małej Arabki. Po południu udział w ceremonii związanej ze świętem Trzech Króli (procesja i adoracja Dzieciątka). Msza św. w Betlejem.

 
07.01.13r. - Dzień Głoszenia – Ok. godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko Ben Guriona w Tel Avivie. Odlot do Polski 6.20. Przylot do Warszawy 9.25.
 
Możliwe miejsca odprawiania Mszy świętych podczas pobytu:
Nazaret - Grota Zwiastowania lub kościół św. Józefa, Tabor, Góra Błogosławieństw, Betlejem - Wzgórze Dawida u Sióstr Karmelitanek lub Bazylika Narodzenia, Jerozolima - Grota Zdrady i Pojmania Pana Jezusa, Wieczernik oo. Franciszkanów, Bazylika Bożego Grobu: Grób, Golgota. Jordan – miejsce Chrztu Pańskiego.

Święta podczas pielgrzymki: Świętej Rodziny – odpust w Nazarecie, MB – Bożej Rodzicielki, Najświętszego Imienia Jezus, urodziny Miriam, Trzech Króli.  
   
Uwagi organizacyjne

1.Miejsce spotkania.  Zbiórka godz. 20.00 Warszawa – Okęcie przy kaplicy w nowej części lotniska.

2.Miejsce zamieszkania.
- Nazaret – Religious Sister of Nazareth – vis a vis Bazyliki Zwiastowania.
- Jerozolima - Nowy Dom Polski Sióstr Elżbietanek: Hahoma Hashlishit 8, P.0.B. 277, 91002 Jerusalem, Izrael, tel. 00972-2-6285916, fax. 00972-2-6288652

3. Pobyt: - pokoje generalnie są dwu- i trzyosobowe, wyżywienie 2 posiłki dziennie: śniadania, obiadokolacje. Osoby mające problemy ze spaniem proszone są o zaopatrzenie się w odpowiednie środki umożliwiające zaśnięcie np. stopery.

4. Wyżywienie:
            Zwykle zabieramy na wyjazd polski dar serca: dobrą, podsuszaną wędlinkę ok. 1kg pakowaną próżniowo dla naszych Rodaków oo. Franciszkanów, Sióstr i dzieci z Domu Sióstr. Można zabrać typowo polskie (nie innych krajów) słodycze: wyroby z Wawelu, Goplany, Wedla np: galaretki w czekoladzie, ptasie mleczko, czy krówki, oraz art. spożywcze w proszku: galaretki (po 20 szt) i śnieżki (bita śmietana po 10 szt), budynie tylko waniliowe (po 20 szt). W ramach lunchu istnieje możliwość skosztowania tanio lokalnych potraw. Osoby mające dolegliwości żołądkowe powinny zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Pierwszy posiłek na miejscu w południe u Sióstr (kuchnia Polska) w piątek. Posiłek również jest serwowany w samolocie.

5. Pogoda i ubiór:
Temperatura w Jerozolimie w tym czasie wynosi w dzień ok. 18-20 st. C. Na pustyni i nad Morzem Martwym jest ciepło; koniecznie należy zaopatrzyć się w nakrycie na głowę i ciemne okulary. Strój kąpielowy dla chętnych zażycia kąpieli w Morzu Martwym. Ubiór na co dzień odpowiedni do przebywania w miejscach świętych, tym bardziej w miejscu gdzie żył Zbawiciel (nieprzezroczyste ubrania, bez spódnic i sukien z rozcięciami z boków, z bluzkami ukazującymi pępek i brzuch, bluzki co najmniej z krótkim rękawkiem, nie na szelkach i ramiączkach, spódnice poniżej kolan, spodnie nieobcisłe, ubiór niewyzywający).

6. Koszt – 12 dniowego wyjazdu obejmuje:
- przelot,
- ubezpieczenie w firmie Iduna Signal na kwotę: koszty leczenia - 10 000 euro, nieszczęśliwe wypadki – 15 000 zł, bagaż - 1000 zł,
- zakwaterowanie i wyżywienie j/w,
- bilety wstępu do miejsc kultu,
- opiekę kapłana i przewodnika z KUL-u7.

Zgłoszenie:
Zapis na listę uczestnictwa następuje po wpłaceniu zaliczki, nadesłaniu karty zgłoszenia i zaświadczenia od Księdza Proboszcza, o przynależności do Kościoła. Zaliczka wynosi 500 zł, na depozyt za bilet, którą należy wpłacić jak najszybciej. 1600zł należy wpłacić do 15.11.12r. Opłatę w dolarach w wysokości 650US$ dokonujemy na miejscu w Ziemi Świętej. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wjazdu do Izraela i nie może być pieczątki z Syrii. Informacje i karta zgłoszenia do uzyskania w Redakcji „Echa”: 12-4126902, 501-710620, echo@ceti.pl

8. Inne:
1.  Obowiązuje zakaz fotografowania i pozowania podczas (naszych lub innych grup) Mszy św., Drogi Krzyżowej, adoracji i wszelkich nabożeństw prowadzonych w kościołach, aby mając świadomość Bożej obecności i sacrum zachować atmosferę modlitwy i skupienia, oraz aby nie przeszkadzać innym. Tak, jak rak toczy ciało ludzkie i każdy z nim stara się walczyć, tak fotografowanie w czasie nabożeństw jest rakiem zżerającym liturgię. Zdjęcia można zrobić przed lub po zakończonej liturgii. Podczas zwiedzania uwagę zwracamy na tłumaczenie ks. Przewodnika, a na robienie zdjęć jest przeznaczony przez niego czas, tak, aby nie przeszkadzać Prowadzącemu brakiem własnej uwagi na to, co mówi i innym w słuchaniu.

2. Proszę uwzględnić wydatki na ofiarę podczas odprawianych Mszy św. i podczas zwiedzania miejsc kultu, w których nie będziemy sprawowali Mszy św. (zwyczajowo 1$). Jest to wyraz naszej pomocy finansowej i współuczestnictwo w kosztach utrzymania tych świętych miejsc. Inne wydatki mogą być: na świece wotywne; napoje; dewocjonalia, zdjęcia grupowe, intencje mszalne - ok.10-15$ lub 10 euro.

 Rzeczy przydatne: Pismo Święte, śpiewniczki. Księża alby i stuły.