niedziela, 11 grudnia 2011

Nowości z Medziugorje

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej  Maryi Panny w Medziugorju

W czwartek, 8 grudnia również i w tym roku w Medziugorju obchodzono uroczyście Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej  Maryi Panny. Do Medziugorja przybyli wierni z kraju, oraz z Niemiec, Austrii, Włoch, Korei, Hiszpanii, Francji i USA. Odprawiono 8 mszy świętych, z tego cztery w języku chorwackim o godz.6,8, 11 i 18-tej.
fot: Polska Oaza im. Bł. Jana Pawła II z Medziugorje

Przed samym świętem, w Medziugorju odbyło się Seminarium postu, ciszy i modlitwy dla pielgrzymów chorwackojęzycznych. Bezpośrednio przed tymi rekolekcjami, w  pomieszczeniach Domus Pacis, odbyły się Rekolekcje Adwentowe dla młodzieży z Sarajewa. Rekolekcje  prowadził o. Danijel Rajić, asystent duchowy FRAMY (Młodzieżowy Ruch Franciszkański) , który wraz z uczestniczkami tego seminarium Vericą Kramer i Karoliną Barešić  był gościem Radia „Mir” Medziugorje. „Przyjechali z nami studenci, aktualnie odbywający studia w Sarajewie, a pochodzący z różnych stron. Są tutaj studenci z Dalmacji, Wojwodiny itd., jak również członkowie FRAMY z Sarajewa, zaangażowani w niektóre programy animowane przez Klasztor św.Antoniego na Bistriku. Poprzez te rekolekcje pragniemy przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia - powiedział o.Danijel. Młodzież cieszy się, że mogła te rekolekcje odbyć w Medziugorju. Verica jest studentką na Wydziale Transportu: „Po mszy świętej odczuwam ulgę, jestem odrodzona”. Karolina  studiuje dziennikarstwo: „Młodzi ludzie, którzy przychodzą na Bistrik, łączy wspólna modlitwa. Dla nas te rekolekcje przed Bożym Narodzeniem to okazja do duchowej odnowy”. (zdjęcia)

W Medziugorju gościł chorwacki teatr ludowy

W Medziugorju gościł teatr ludowy z miasta Hvar. W ramach tournèe po Bośni i Hercegowinie, w sobotę 3 grudnia 2011 roku w kościele parafialnym świętego Jakuba w Medziugorju teatr ten wystawił sztukę „ Sceny z życia świętego Wawrzyńca męczennika” w reżyserii Marina Caricia. Ta najważniejsza ze sztuk z repertuaru wspomnianego teatru była wystawiana już ponad 200 razy. W przedstawieniu brało udział 22 aktorów. Macierzystą siedzibę tej grupy stanowi budynek teatru należący do najstarszych teatrów Europy (zbudowany w 1612 roku).

Spotkanie prowincjałów i ich definitorów z sześciu prowincji Południowosłowiańskiej Konferencji Prowincjonalnych Ministrów OFM w Medziugorju 30 listopada i 1 grudnia 2011 roku.

W Medziugorju po raz pierwszy odbyło się spotkanie przedstawicieli Urzędów Prowincjonalnych z sześciu Prowincji Południowosłowiańskiej Konferencji Prowincjalnych Ministrów OFM. Podczas spotkania, pod przewodnictwem gospodarza, prowincjała o.dra Ivana Sesara, uczestnicy zapoznali się ze sposobami pracy w poszczególnych  urzędach prowincji oraz wymienili doświadczenia. O. dr Nikola Vukoja, sekretarz Konferencji, wygłosił okazjonalny wykład i złożył propozycje dotyczące dalszej pracy. W pierwszym dniu spotkania wszyscy uczestnicy wzięli udział w wieczornym programie modlitewnym oraz we mszy świętej sprawowanej w parafialnym kościele św. Jakuba, a kazanie wygłosił o. Nikola Vukoje. W drugim dniu spotkania uczestnicy pracując w grupach rozmawiali o inicjatywach mających na celu podniesienie jakości życia wspólnotowego dla wypełniania powołania w prowincjach, szczególnie  w zakresie solidarnej współpracy pomiędzy poszczególnymi prowincjami. Po zakończeniu pracy w grupach i dyskusji plenarnej, uczestnicy sformułowali pewne konkretne  propozycje i wnioski znaczące dla 1250 franciszkanów żyjących na terenie Słowenii, Chorwacji oraz  Bośni i Hercegowiny. Spotkanie uznano za ważne i owocne Uczestnicy zaproponowali, aby takie spotkania, w miarę potrzeb, odbywały się każdego roku. (zdjęcia)

Parafia Medziugorje - statystyka z listopada 2011 r.Liczba udzielonych komunii św.: 66.000


Liczba koncelebransów: 1348  (44 dziennie)Źródło: Parafia Medziugorje

Ps Tłumaczenie z języka chorwackiego. Bardzo dziękuję :)

Powrót Vicki
Vicka
Jak informuje na swoim, blogu przewodniczka Anita Pehar widząca Vicka ponownie spotyka się z pielgrzymami. Spotkania tymczasowo mają się odbywać nie jak dotychczas było na „schodkach” w Bijakovici, ale w sierocińcu u s. Korneli na Vionicy. Na blogu możemy przeczytać, że Vicka czuje się znacznie lepiej, ale jej zdrowie jest wciąż kruche.
W ostatnich miesiącach mieszkańcy, Medziugorje byli bardzo zaniepokojeni o zdrowie Vicki:
„Jest dla nas wielką radością widzieć jak Vicka chodzi na nogach gdyż parę miesięcy temu wszyscy mówili, że ona na stałe pozostanie w łóżku. Bóg jest wielki, Bóg jest dobry.” - pisze Anita Pehar
Według włoskojęzycznej strony Medjugorje BZ spotkania pielgrzymów z Vicką miałaby się tam odbywać w środy i piątki o godzinie 8: 00

PS Na zdjęciu Vicka przesyła „całusy” do zgromadzonych na spotkaniu z nią pielgrzymów z Polski.