wtorek, 26 lipca 2011

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Planowany program pielgrzymki biblijno-anielskiej (28.09. – 09.10.2011 r.)

Pan pośle aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba”
„Uradowałem się,  już stoją nasze nogi w twych bramach o Jeruzalem”

28.09.11r.  – (środa) Dzień Wyjścia - Zbiórka – Bazylika Bożego Miłosierdzia, Kraków- Łagiewniki, kaplica  Węgierska o godz. xx.00, Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki. Godzina zostanie podana w okresie późniejszym. Przejazd zorganizowany do Budapesztu. Odlot do Tel Avivu o godz. 23.35. Lot nr MA 214.

29.09.11r. (czwartek) – Świętych Archaniołów – ok. godz. 3.45 czasu lokalnego przylot do Tel Avivu. Transfer z Tel Avivu do Jerozolimy, do Nowego Domu Polskiego Sióstr Elżbietanek. Zakwaterowanie, śniadanie i odpoczynek do godzin południowych. Po południu zwiedzanie Jerozolimy.

Pobyt w Jerozolimie
Jerozolima (Wielkanoc 2011)
Zwiedzanie:
- Góra Oliwna: - miejsce Wniebowstąpienia, kościół Pater Noster, panorama Jerozolimy, kościół Dominus
Flevit, Ogród Oliwny, Bazylika Narodów, kościół Grobu Matki Bożej w Dolinie Cedronu;
Ogród Oliwny (Wielkanoc 2011)
- Syjon chrześcijański - Wieczernik, kościół Zaśnięcia Matki Bożej, kościół zaparcia się św. Piotra;
- Stare Miasto - kościół Ecce Homo, Lithostrotos, Skazania i Biczowania, szkoła franciszkańska,
  Bazylika św. Szczepana, Ściana płaczu (sekcja żydowska), Cardo;
- odwiedziny Sióstr Elżbietanek w Starym Domu oraz w Home of Peace na Górze Oliwnej.  
- Ingres - uroczyste wprowadzenie do Bazyliki Bożego Grobu jeżeli będzie to możliwe, udział w procesji ze świecami w Bazylice Bożego Grobu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, dla chętnych czuwanie nocne w zamkniętej Bazylice Bożego Grobu, czuwanie w ogrodzie Getsemani, .

Wyjazdy poza Jerozolimę:
- Betlejem: Bazylika Bożego Narodzenia, Grota Mleczna, Pole Pasterzy, Siostry Karmelitanki - grób Małej    Arabki, Święto św. Hieronima – patrona biblistów, który zmarł w Betlejem.
Bazylika Bożego Narodzenia (Wielkanoc 2011)
- Ain Karem: kościół św. Jana Chrzciciela, źródło Maryi, kościół Nawiedzenia, Pustelnia św. Jana. Po drodze:   Knesset i Menora.
- Emaus – sakrament namaszczenia chorych.
- Betania: kościół i grób św. Łazarza.
- Pustynia Judzka, kąpiel w Morzu Martwym, groty Qumran, Jerycho – wyjazd lub wejście na Górę  
  Kuszenia. Przejazd przez Wadi Kelt - monaster Georga Koziby.
Pustynia Judzka (Wielkanoc 2011)
- Galilea - Cezarea Nadmorska (akwedukt), Hajfa (Stella Maris na Górze Karmel), Nazaret, Kana Galilejska (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich), Góra Tabor, Jordan (odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych), Jezioro Galilejskie: ryba św. Piotra, przejażdżka stateczkiem, Kafarnaum, Tabgha - kościół  prymatu, kościół rozmnożenia chleba, Góra Błogosławieństw.

09.10.11r (Niedziela) - Dzień Głoszenia – Wyjazd z Nazaretu na lotnisko Ben Guriona w Tel Avivie. Odlot o godz. 13.30,  Lot nr MA 211 do Budapesztu i do Berlina o godz. 18.45. lot nr MA 672.  Przylot do Berlina o 20.10. Transfer do Polski.

Możliwe miejsca odprawiania Mszy świętych podczas pobytu:
Nazaret - Grota Zwiastowania lub kościół św. Józefa, Betlejem - Wzgórze Dawida u Sióstr Karmelitanek lub Bazylika Narodzenia, Jerozolima - Grota Narodzin Najświętszej Maryi Panny, Grota Zdrady i Pojmania Pana Jezusa, Wieczernik oo. Franciszkanów, Bazylika Bożego Grobu: Grób, Golgota.

Święta podczas pielgrzymki: Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, św. Hieronima – patrona biblistów, św. Tereski, św. Aniołów Stróżów, św. Franciszka, św. Faustyny, św. Brygidy, MB Różańcowej. 

Uwagi organizacyjne

1. Miejsce spotkania: zbiórka – zostanie podana w okresie późniejszym

2. Miejsce zamieszkania.
- Jerozolima - Nowy Dom Polski Sióstr Elżbietanek: Hahoma Hashlishit 8, P.0.B. 277, 91002 Jerusalem,  
   Izrael, tel. 00972-2-6285916, fax. 00972-2-6288652
- Góra Tabor - Dom Rekolekcyjny oo. Franciszkanów.
- Nazaret – Religious Sister of Nazareth – vis a vis Bazyliki Zwiastowania.

3. Pobyt:  -  pokoje dwu - i trzyosobowe, wyżywienie 2 posiłki dziennie: śniadania, obiadokolacje.

4. Wyżywienie:
            Zwykle zabieramy na wyjazdy polski dar serca: dobrą wędlinkę ok. 1kg pakowaną próżniowo dla naszych Rodaków oo. Franciszkanów, Sióstr i dzieci z Domu Sióstr. Można zabrać typowo polskie (nie innych krajów wyroby) słodycze: wyroby z Wawelu, Goplany, Wedla: galaretki w czekoladzie, ptasie mleczko, czy krówki, oraz art. spożywcze w proszku: galaretki (po 20 szt) i śnieżki (bita śmietana po 10 szt), budynie tylko waniliowe (po 20 szt). W ramach lunchu istnieje możliwość skosztowania tanio lokalnych potraw. Osoby mające dolegliwości żołądkowe powinny zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Pierwszy posiłek na miejscu to śniadanie u Sióstr (kuchnia Polska) – czwartek. Posiłek również jest serwowany w samolocie.

5. Pogoda i ubiór:
Temperatura w Jerozolimie w tym czasie wynosi w dzień ok. 25-30 st. C. Na pustyni i nad Morzem Martwym jest b. ciepło; koniecznie należy zaopatrzyć się w nakrycie na głowę i ciemne okulary. Obuwie wygodne do chodzenia. Strój kąpielowy dla chętnych zażycia kąpieli w Morzu Martwym. Ubiór na co dzień odpowiedni do przebywania w miejscach świętych, tym bardziej w miejscu gdzie żył Zbawiciel (nieprzezroczyste ubrania, bez spódnic i sukien z rozcięciami, z bluzkami ukazującymi pępek i brzuch, bluzki co najmniej z krótkim rękawkiem, nie na szelkach i ramiączkach, spódnice poniżej kolan, spodnie nieobcisłe).

6. Koszt:
Przybliżony koszt wyjazdu (może nieznacznie ulec zmianie w związku ze zmianami $ i opłatami lotniskowymi w dniu wykupu biletów) na dzień dzisiejszy (11.07.11) wynosi: 1800 zł i 600 US$ i obejmuje:
-     transfer na/z lotnisko i przeloty,
-     ubezpieczenie w firmie Iduna Signal (2101)  na kwotę:  koszty leczenia - 10 000 euro, nieszczęśliwe wypadki - 7000 zł, bagaż - 800 zł,
zakwaterowanie i wyżywienie j/w, 
-    wszystkie bilety wstępu do miejsc kultu i wyjazd kolejką na Górę Kuszenia,
-    opiekę kapłana i przewodnika.
Przy zgłoszeniu proszę podać pełne dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, telefon, nr paszportu, datę ważności paszportu, (powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wjazdu do Izraela i nie może być pieczątki z Syrii). Ksero danych z paszportu i wpłaty należy przesłać faxem na nr 12-4130350 do Redakcji Echa Maryi Królowej Pokoju. Informacje: 12-4126902, 0501-710620, echo@ceti.pl

7. Inne:
1.  Mając świadomość Bożej obecności  i sakrum oraz by zachować atmosferę modlitwy i skupienia, oraz aby nie przeszkadzać innym, zabrania się fotografowania podczas Mszy św., adoracji i wszelkich nabożeństw prowadzonych w kościołach. Zdjęcia można zrobić przed lub po zakończonej liturgii. Również podczas zwiedzania proszę zwrócić uwagę na tłumaczenie ks. Przewodnika i robienie zdjęć wtedy gdy na to jest przeznaczony czas, nie przeszkadzając Prowadzącemu brakiem własnej uwagi na to, co mówi i innym w słuchaniu.

2. Proszę uwzględnić wydatki na ofiarę podczas odprawianych Mszy św. i podczas zwiedzania miejsc kultu, w których nie będziemy sprawowali Mszy św. (zwyczajowo 1$). Jest to wyraz naszej pomocy finansowej i współuczestnictwo w kosztach utrzymania tych świętych miejsc. Inne wydatki to: na świece wotywne; napoje; dewocjonalia, zdjęcia grupowe, intencje mszalne (ok.15 $).

3.  Najlepszą walutą dla turysty w Izraelu jest dolar amerykański (małe nominały).
    Rzeczy przydatne: Pismo Święte, śpiewniczki. Księża alby i stuły.