niedziela, 5 czerwca 2011

Benedykt XVI w Chorwacji

„Wielkie wrażenie zrobiło na Papieżu spotkanie z młodzieżą, jego modlitewna atmosfera i cisza podczas adoracji – powiedział watykański rzecznik. – Sam byłem tam obecny i słyszałem, jak śpiewają ptaki. Jeśli wśród 50 tys. młodych słychać śpiew ptaków, to jest to chyba najlepszy dowód na to, że milczenie było naprawdę głębokie. Benedykt XVI z podziwem patrzył też na młodzież, która na klęcząco adoruje Eucharystię. "

Benedykt XVI jest zbudowany postawą Chorwatów. Ich gościnność i wsłuchanie się w papieskie słowa pozwala mu przekazać w sposób pozytywny treści, które leżą mu na sercu. Tak dobiegającą już końca podróż apostolską podsumował dziś popołudniu na konferencji prasowej watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi SJ ujawnił, że Papież był pod wielkim wrażeniem wczorajszej adoracji eucharystycznej dla młodych, zorganizowanej w centrum Zagrzebia. Ich rozmodlenie, klęcząca postawa i milczenie pokazuje, że pomimo sekularyzacji katolicyzm pozostaje tu czymś bardzo konkretnym i realnym – stwierdził ks. Lombardi.

Wielkie wrażenie zrobiło na Papieżu spotkanie z młodzieżą, jego modlitewna atmosfera i cisza podczas adoracji – powiedział watykański rzecznik. – Sam byłem tam obecny i słyszałem, jak śpiewają ptaki. Jeśli wśród 50 tys. młodych słychać śpiew ptaków, to jest to chyba najlepszy dowód na to, że milczenie było naprawdę głębokie. Benedykt XVI z podziwem patrzył też na młodzież, która na klęcząco adoruje Eucharystię. I muszę powiedzieć, że Papież jest nie tylko zadowolony z tego, że wszystko jest tak jak ma być. Jest również osobiście wdzięczny za te chwile, bo jak wyznał, umacniają go one w jego misji i jego wierze. Papież wspomniał o tym wyraźnie przed dzisiejszą modlitwą Regina Coeli: przybyłem was umocnić w wierze, ale to i wy umacniacie moją wiarę, a to pomaga mi w mojej posłudze” – mówił ks. Lombardi SJ.

Watykański rzecznik zaznaczył, że głównym tematem tej krótkiej wizyty pozostaje rodzina i wychowanie młodych. W jego przekonaniu Papież nie ograniczył się do ogólnikowych słów zachęty, ale podjął konkretny temat formacji sumień właśnie w rodzinie.

„Papież zwrócił uwagę na znaczenie sumienia, które nie jest jedynie czymś subiektywnym, lecz jest miejscem, w którym przeżywa się własne powołanie do poszukiwania prawdy i dobra. Takie sumienie jest fundamentem dialogu z innymi, dialogu społecznego w dążeniu do dobra wspólnego. W tym kontekście Benedykt XVI zachęcił Chorwatów, by spełnili swoją misję w Unii Europejskiej. Muszę też powiedzieć, że w ciągu tych kilku spotkań mogliśmy w sposób konkretny doświadczyć katolickiej tożsamości tego kraju. Chorwaci pokazali Papieżowi, że jest tu u siebie. Mam na myśli zarówno rozmowy z władzami, jak i na przykład spotkanie z młodzieżą” – powiedział watykański rzecznik prasowy.

              
Źródło: Radio Watykańskie

PS Pielgrzymka Ojca Świętego do Chorwacji była radosnym wydarzeniem dla wszystkich Chorwatów. Również parafia św. Jakuba w Medziugorje zorganizowała wyjazd na spotkanie z Benedyktem XVI.