środa, 12 stycznia 2011

Przyjaciel Medziugorja nowym arcybiskupem Archidiecezji Salvador da Bahia

zdj: CNNB Southern
Brazylia: nowy arcybiskup Salvador da Bahia
Benedykt XVI przyjął rezygnację z pasterzowania archidiecezją Salvador da Bahia, którą złożył 77-letni kard. Geraldo Majella Agnelo. Nowym arcybiskupem tego trzeciego, co do wielkości brazylijskiego miasta Ojciec Święty mianował dotychczasowego metropolitę Florianópolis, 67-letniego abp. Murilo Sebastião Ramosa Kriegera, SCJ. Jest on sercaninem. Był przełożonym jednej z brazylijskich prowincji tego zgromadzenia. Ćwierć wieku temu ks. Krieger otrzymał sakrę, zostając najpierw biskupem pomocniczym Florianópolis (1985), następnie ordynariuszem Ponta Grossa (1991), metropolitą Maringá (1997) i wreszcie Florianópolis.

Źródło: Radio Watykańskie

Według Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, pasterzowi archidiecezji Salvador da Bahia przysługuje tytuł prymasa Brazylii.
Jego ekscelencja ks. abp. Murilo Sebastião Ramos Krieger SCJ był w Medziugorju czterokrotnie*. Pierwszy raz w 1986 r. Oto, co pisze: „W 1988 r. razem z ośmioma innymi biskupami i trzydziestoma trzema duchownymi, byłem na rekolekcjach w Watykanie. Papież (Jan Paweł II) wiedział, że po rekolekcjach wielu z nas wybiera się do Medziugorja. Przed naszym wyjazdem z Rzymu, po prywatnej Mszy św. z Papieżem, powiedział do nas (niepytany o nic): „Módlcie się za mnie w Medziugorju". Przy innej okazji powiedziałem do Papieża: „Czwarty raz jadę do Medziugorja". Ojciec święty odrzekł:
Medziugorje, to jest duchowe centrum świata"
Tego samego dnia razem z innymi brazylijskimi biskupami, rozmawiałem z Papieżem w czasie obiadu i zwróciłem się do niego: „Wasza świątobliwość, czy mogę powiedzieć wizjonerom z Medziugorja, że mają błogosławieństwo Waszej Świątobliwości?" On odpowiedział: „Tak, tak" i mnie objął. (National Catholic Register, 29 kwiecień 1990)

*Artykuł był pisany w 1990 r.(przyp. tłum.)
Ps. Jest to kolejna w ostatnim czasie nominacja Ojca Świętego Benedykta XVI dla biskupa otwarcie popierającego objawienia Matki Bożej w Medziugorje. Jak mogliśmy przeczytać w ostatnich dniach nominacje otrzymali ks. kard. Christoph Schönborn i ks. bp. André-Joseph Léonard którzy zostali powołani do nowopowstałej Papieskiej Rady, ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji