niedziela, 16 grudnia 2012

Kolejne posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Medziugorja.Nie ustają spekulacje na temat zakończenia prac przez Watykańską Komisję badającą fenomen Medziugorje. 15 grudnia 2012r. na portalu vecernij.hr ukazał się artykuł podejmujący ten temat. Przypomnijmy, że prace Komisji są tajne i wszelkie informacje, które ukazują się w mediach a nie są potwierdzone są tylko... spekulacjami.
Czy Komisja Papieska zakończy swoją pracę?

Kardynał Josip BozanićSpecjalna Międzynarodowa Komisja do spraw zbadania fenomenu Medziugorja być może do końca roku wyda swoją opinię, co można wnioskować z faktu, że zostało zapowiedziane posiedzenie tejże Komisji. Arcybiskup Zagrzebia kardynał Josip Bozanić w dniach od 14 do 17 grudnia przebywa w Rzymie. Będzie tam uczestniczył w posiedzeniu Komisji medziugorskiej. Kardynał Bozanić jest jednym z 17 członków tej Międzynarodowej Komisji, która została powołana w 2010 roku na zlecenie Ojca Świętego Benedykta XVI.Komisji przewodniczy włoski kardynał Camillo Ruini, wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.

Wyniki swoich badań Komisja przekaże Kongregacji Nauki Wiary, która z kolei swoją decyzję przedłoży Papieżowi Benedyktowi XVI , którą Ojciec Święty powinien podpisać. Dopiero wtedy będziemy mogli zapoznać się z rezultatami pracy Komisji, czyli poznamy los fenomenu medziugorskiego. Zatem, w dniu 17 grudnia, w dniu zakończenia pracy Komisji, prawdopodobnie jeszcze nie poznamy jej ostatecznych wniosków.

Tymczasem coraz bardziej szerzą się pogłoski, że Komisja przedłuży stan zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Jugosławii z roku 1991, czyli "nie można stwierdzić nadprzyrodzoności". Niektórzy kapłani włoscy, między innymi Sergio Mercanzin, utrzymują, że fenomen medziugorski będzie oceniany według ogólnych kryteriów kościelnych dotyczących objawień, które zostały przyjęte przez Kongregację Nauki Wiary w roku 1978.


Dla uznania objawień niezbędna jest moralna wiarygodność czynu, moralna wiarygodność widzących, zgodność z chrześcijańską doktryną i teologią oraz wielkie i stałe owoce duchowe. Nie wchodząc w problem oceny moralności widzących, w którą nie wątpimy, sam fakt, że Medziugorje wydaje wielkie owoce, może przeważyć szalę w ocenie tego fenomenu.


Silvije Tomašević/ vecernji.hr
PS Tłumaczenie z języka chorwackiego. Dziękuję