niedziela, 11 września 2011

Podwyższenie Krzyża na Kriżevcu

„Drogie dzieci! Pragnę wam powiedzieć, że w tych dniach w centrum będzie krzyż. Módlcie się szczególnie pod krzyżem, z którego płyną wielkie łaski. Teraz dokonajcie w swoich domach specjalnego poświęcenia się krzyżowi. Obiecajcie, że nie będziecie obrażać Jezusa ani krzyża i skazywać go na wzgardę! Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”  (Matka Boża w Medziugorje - 12 września 1985 r.)
Msza św. na Kriżevcu - 11 września 2011 r.
Podwyższenie Krzyża w Medugorju jest uroczyście obchodzone w pierwszą niedzielę po Małej Gospie, czyli urodzinach Matki Bożej. Dzisiaj tysiące wiernych zebrało się na szczycie góry Kriżevac wokół Krzyża wiele godzin przed rozpoczęciem uroczystej Mszy św. Pielgrzymi wchodząc na szczyt odprawiali Drogę Krzyżową. Pod Krzyżem słychać było modlitwy w różnych językach. O 10.30 odśpiewaniem hymnu medugorskiego "Przyszliśmy do Ciebie Matko" rozpoczęła się wspólna modlitwa. Odmówiono radosną część różańca świętego i litanię loretańską i ponownie hymnem do Królowej Pokoju rozpoczęto Mszę św. Witając wiernych celebrans wyróżnił jedną grupę, pielgrzymów z Litwy, którzy pieszo przez 80 dni szli do Medugorja na dzisiejszą uroczystość.
Krzyż przyniesiony przez pielgrzymów z Litwy.
W kazaniu ksiądz mówił o historii wznoszenia Krzyża na Kriżevcu, o naszych Krzyżach, nawiązał do Krzyża, jaki dźwiga ogromna ilość Amerykanów w związku z rocznicą tragicznych wydarzeń w centrum finansowym. Tylko w Krzyżu jest zbawienie i jedyna nadzieja nasza. Uroczystości przebiegały pod bezchmurnym niebem, w ponad 35 stopniowym upale, ale nikogo to nie zraziło, taka pogoda utrzymuje sie w Medugorju od kilku miesięcy.


Źródło: Polska Oaza im. Bł. Jana Pawła II w Medziugorje

PS Dziękuję :)