wtorek, 27 września 2011

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

„Patrz woła Cię spośród tylu lepszych niż Ty, dziś jest Twój dzień, Jezus zna Twoje łzy” – por. Łk 13,12
„Uradowałem się,  już stoją nasze nogi w twych bramach o Jeruzalem” – por. Ps 122

VENITE ADOREMUS, VENITE ADOREMUS,  VENITE ADOREMUS DOMINUM 
                                                           
Planowany (może ulec zmianie) program pielgrzymki (29.12.2011 – 08.01.2012)

29.12.11r. - (czwartek) - Dzień Wyjścia – godz. ok. 10.00 (11.00) rozpoczęcie pielgrzymki Mszą św. w Krakowie-Łagiewnikach, w kaplicy Węgierskiej. Przejazd autokarem do Budapesztu. Odlot z Budapesztu do Tel Avivu o 23:40.

30.12.11r. – (piątek) - Dzień Obietnicy. Przylot do Tel Avivu ok. godz. 3.50 czasu lokalnego. Transfer z Tel Avivu do Nazaretu. Po drodze zwiedzanie i Msza św. Przyjazd po południu do Nazaretu – zakwaterowanie, obiadokolacja.

31.12.11r. (sobota) Dzień Przemienienia - 01.01.12r. (niedziela) NOWY ROK - Dzień Błogosławieństw – pobyt w Galilei zwiedzanie: Cezarea Nadmorska, Hajfa - kościół karmelitański Stella Maris na Górze Karmel, Góry Karmelu – Muhraqah (Góra Ofiary). Nazaret, Kana (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich), Góra Tabor, Jordanit (miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych), Tabgha: kościół Prymatu i Rozmnożenia  Chleba, Kafarnaum, Góra Błogosławieństw. Czuwanie na zakończenie Starego Roku i Msza św. o 23.15 na przywitanie Nowego Roku. W Nowy Rok nocleg nad J. Galilejskim, obiadokolacja - ryba św. Piotra w Ein Gev. Przejażdżka stateczkiem po Jeziorze o zachodzie słońca.

02.01.12r. - (poniedziałek) Dzień Pustyni – śniadanie. Transfer z Ein Gev do Jerozolimy.

           
03.01.12r. (wtorek) Dzień Nadziei07.01.12r. (sobota) - Dzień Tryumfu. 
Pobyt w Jerozolimie i okolicach:
- Góra Oliwna: - miejsce Wniebowstąpienia, kościół Pater Noster, panorama Jerozolimy, kościół Dominus 
  Flevit, Ogród Oliwny, Bazylika Narodów, kościół Grobu Matki Bożej w Dolinie Cedronu;
- Syjon chrześcijański - Wieczernik, kościół Zaśnięcia Matki Bożej, kościół zaparcia się św. Piotra;
- Stare Miasto - kościół Ecce Homo, Lithostrotos, Skazania i Biczowania, szkoła franciszkańska,
  Bazylika św. Szczepana oraz Ecole Biblique, Ściana płaczu (sekcja żydowska), Cardo;
- odwiedziny Sióstr Elżbietanek w Starym Domu oraz w Home of Peace na Górze Oliwnej.  
- Ingres - uroczyste wprowadzenie do Bazyliki Bożego Grobu jeżeli będzie to możliwe, udział w procesji ze świecami w Bazylice Bożego Grobu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, dla chętnych czuwanie nocne w zamkniętej Bazylice Bożego Grobu, 1. czwartek czuwanie w ogrodzie Getsemanii.
- Msze św. w Bazylice Bożego Grobu: w Grobie Pańskim, na Golgocie; w kościele franciszkańskim przy Wieczerniku, w kaplicy Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej.
Dzień Adoracji - wyjazd do Ain Karem - Msza św.: kościół św. Jana Chrzciciela, źródło Maryi, kościół Nawiedzenia. Po drodze zwiedzanie Knessetu i Menory, i do Emmaus – adoracja Najśw. Sakramentu.
- Dzień Czuwania - wyjazd na Pustynię Judzką, Betania, Jerycho, Morze Martwe i kąpiel dla chętnych (czas wolny), przejazd przy grotach Qumran.
                       

            06.01.12r. (piątek)- Dzień Życia - wyjazd do Betlejem (zwiedzanie Bazyliki Bożego Narodzenia, Grota Mleczna, Pole Pasterzy). Odwiedziny Sióstr Karmelitanek i grobu Małej Arabki. Po południu udział w ceremonii związanej ze świętem Trzech Króli (procesja i adoracja Dzieciątka). Msza św. w Betlejem.


08.01.12r. -(niedziela) - Dzień Głoszenia – Ok. godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko Ben Guriona w Tel Avivie. Odlot o godz. 05.55. Przylot do Budapesztu o godz. 8.20 czasu lokalnego i powrót autokarem do Krakowa.

  

Uwagi organizacyjne

1. Miejsce spotkania.  Zbiórka – Bazylika Bożego Miłosierdzia, Kraków- Łagiewniki, kaplica     Węgierska o godz. 10.00.
2. Miejsce zamieszkania.
- Nazaret – Religious Sister of Nazareth – vis a vis Bazyliki Zwiastowania.
- Jerozolima - Nowy Dom Polski Sióstr Elżbietanek: Hahoma Hashlishit 8, P.0.B. 277, 91002 Jerusalem, Izrael, tel. 00972-2-6285916, fax. 00972-2-6288652
3. Pobyt:  -  pokoje dwu- i trzyosobowe, wyżywienie 2 posiłki dziennie: śniadania, obiadokolacje.

4. Wyżywienie:
            W ramach lunchu istnieje możliwość skosztowania tanio lokalnych potraw. Osoby mające dolegliwości żołądkowe powinny zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Pierwszy posiłek na miejscu to obiadokolacja w Nazarecie – czwartek popołudniu. Posiłek również jest serwowany w samolocie.

5. Pogoda i ubiór:
Temperatura w Jerozolimie w tym czasie wynosi w dzień ok. 18-20 st. C. Na pustyni i nad Morzem Martwym jest ciepło; koniecznie należy zaopatrzyć się w nakrycie na głowę i ciemne okulary. Strój lekki, sportowy. Obuwie wygodne do chodzenia. Strój kąpielowy dla chętnych zażycia kąpieli w Morzu Martwym. Dobrze jest mieć kurtkę z kapturem w razie deszczu (ta pora jest bowiem porą deszczową w Izraelu). Ubiór na co dzień odpowiedni do przebywania w miejscach świętych, tym bardziej w miejscu gdzie żył Zbawiciel (nieprzezroczyste ubrania, bez spódnic i sukien z rozcięciami, z bluzkami ukazującymi pępek i brzuch, bluzki co najmniej z krótkim rękawkiem, nie na szelkach i ramiączkach, spódnice poniżej kolan, spodnie nieobcisłe).

6. Koszt (w tamtym roku wynosił: 1850zł i 600 US$) (teraz może być 2000zł i 600$ (650$)) i obejmował:
-          przelot,
-     ubezpieczenie w firmie Iduna Signal (2101) na kwotę:
      koszty leczenia - 10 000 euro, nieszczęśliwe wypadki - 7000 zł, bagaż - 800 zł,
zakwaterowanie i wyżywienie j/w, 
-          bilety wstępu do miejsc kultu i wyjazd kolejką na Górę Kuszenia,
-          opiekę kapłana i przewodnika z KUL-u ks. prof. Mirosława S. Wróbla.
Przy zgłoszeniu proszę podać pełne dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, telefon, nr paszportu, datę ważności paszportu, (powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wjazdu do Izraela i nie może być pieczątki z Syrii). Ksero danych z paszportu i wpłaty należy przesłać faxem na nr 12-4130350 do Redakcji Echa Maryi Królowej Pokoju. Informacje: 12-4126902, 501-710620 lub e-mail: echo@ceti.pl

7. Inne:
1.  Mając świadomość Bożej obecności oraz by zachować atmosferę modlitwy i skupienia, oraz aby nie przeszkadzać innym, zabrania się fotografowania podczas Mszy św., adoracji i wszelkich nabożeństw prowadzonych w kościołach. Zdjęcia można zrobić przed lub po zakończonej liturgii. Również podczas zwiedzania proszę zwrócić uwagę na tłumaczenie ks. Przewodnika i robienie zdjęć wtedy gdy na to jest przeznaczony czas, nie przeszkadzając Prowadzącemu brakiem własnej uwagi na to, co mówi i innym w słuchaniu.
2. Proszę uwzględnić wydatki na ofiarę podczas odprawianych Mszy św. i podczas zwiedzania miejsc kultu, w których nie będziemy sprawowali Mszy św. (zwyczajowo 1$). Jest to wyraz naszej pomocy finansowej i współuczestnictwo w kosztach utrzymania tych świętych miejsc. Inne wydatki to: na świece wotywne; napoje; dewocjonalia, zdjęcia grupowe.
3.  Najlepszą walutą dla turysty w Izraelu jest dolar amerykański (małe nominały).
    Rzeczy przydatne: Pismo Święte, śpiewniczki. Księża alby i stuły.