sobota, 10 września 2011

Msza święta na Kriżevcu

W pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w parafii Medziugorje tradycyjnie obchodzona jest uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym roku jest to niedziela 11 września. Uroczystej Mszy św. na Górze Krzyża (Kriżevac*) o godz. 11 przewodniczył będzie ks. Robert Jolić. Msza święta poprzedzona będzie modlitwą Drogi Krzyżowej. Dla tych, którzy nie mogą wspiąć się na Kriżevac w kościele parafialnym będą odprawione Msze św. w języku chorwackim o godz. 6, 7, 8, 12 i 19.


W pierwszy poniedziałek po uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w parafii św. Jakuba zmieniają się godziny nabożeństw:
Program modlitewny rozpoczyna się o godzinie 17.00
- 17: 00 Różaniec, tajemnice radosne i bolesne (w czwartki – radosne i światła), litania loretańska, modlitwa do Ducha św.
- 18: 00 Msza święta, koronka pokoju, poświęcenie dewocjonaliów, modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała, tajemnica chwalebna różańca.
- w czwartek zamiast trzeciej części różańca jest Adoracja Najświętszego Sakramentu.
- w piątek zamiast trzeciej części różańca jest Adoracja Krzyża
- w środę i sobotę Adoracja Najświętszego Sakramentu od 21: 00 do 22: 00
Różaniec na górze Objawień w niedziele o godz.14, a Droga Krzyżowana na Kriżevcu w piątek o tym samym czasie.
Źródło: Parafia Medziugorje
*Kriżevac

Prawie kilometr w linii prostej od kościoła wznosi się góra Kriżevac , która łączy się z Crnicą. Na szczycie ( 520 npm. ) wznosi się krzyż ze zbrojonego betonu zbudowany przez ówczesnego proboszcza i mieszkańców Medziugorja. Na krzyżu o wysokości 8,56 m wyryte zostały słowa: "Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi ludzkości na znak swojej wiary, miłości i nadziei na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej." W krzyż wmurowano relikwie przywiezione z Rzymu - fragment krzyża czczonego przez Chrześcijan jako ten, na którym umęczono Jezusa Chrystusa (największa część tego krzyża jest przechowywana w Kościele Santa Croce di Gerusalemme w Rzymie). Budowę krzyża ukończono 15 marca 1934 roku. Później stało się zwyczajem, że u jego podnóża odprawia się Mszę świętą w pierwszą niedzielę po Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny na pamiątkę Podwyższenia Krzyża Świętego.
Wielu pielgrzymów twierdzi, że tuż po rozpoczęciu medziugorskich objawień widoczne były tu różne świetliste zjawiska i inne znaki", które wszyscy powiązali z objawieniami Matki Bożej.
Do pobożnych praktyk religijnych pielgrzymi dołączyli szacunek dla krzyża. Wspinając się trudnym, wyczerpującym szlakiem na sam szczyt pielgrzymi pobożnie rozważają tajemnice Drogi Krzyżowej. Przy ścieżce wiodącej na Kriżevac ustawiono 15 brązowych płaskorzeźb wykonanych przez włoskiego artystę; na wszystkich jest postać Matki Bożej. Maryja prowadzi Jezusa, ale i nas na Drodze Krzyżowej naszego życia.

30 sierpnia 1984 r. Matka Boża powiedziała:
„Drogie dzieci! I krzyż był w Bożych planach, kiedyście go wznosili. Szczególnie w tych dniach idźcie na górę i módlcie się przed krzyżem. Potrzebne mi są wasze modlitwy. Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie".