poniedziałek, 8 kwietnia 2013

O. Jose Rodriguez Carballo: Fakt, że tak wiele ludzi przybywa do Medziugorja mówi mi o wielkim pragnieniu Boga pośród naszego pokolenia.


Obiecany wywiad z o. Jose Rodriguezem Carballo OFM, nowym sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego*. Wywiad ukazał się na oficjalnej stronie parafii Medziugorje 19 października 2007 roku.  

 

O. Jose Rodriguez Carballo, Minister Generalny Zakonu Franciszkanów, odwiedził Medziugorje 8 października 2007 roku.  W dniach 7-10 października przebywał na terenie Hercegowiny z wizytą u swoich współbraci należących do Hercegowińskiej Prowincji Franciszkańskiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla Radia Mir Medziugorje wywiad z gościem przeprowadził Dragan Soldo. (…)

Czy możemy pokrótce dowiedzieć się, jakie Ojciec odniósł wrażenie po rozmowie z franciszkanami posługującymi w tej parafii?

O.Jose Rodriguez Carballo: Jestem przekonany, że bracia mieszkający w Medziugorju, służą z całą wielkodusznością, w pierwszym rzędzie tym, którzy tu mieszkają, parafianom. To jest parafia, a wiadomo jakie ma obowiązki wobec parafii zakonnik pełniący tutaj posługę proboszcza. Z tego, co jest mi wiadomo, mogę powiedzieć, że bracia tutaj naprawdę ze wszystkich sił poświęcają się służbie na rzecz wiernych tej parafii. Oprócz tego bracia służą również tym, którzy do Medziugorja przybywają. I wreszcie, chciałbym podkreślić wagę powołanych tutaj instytucji o charakterze socjalnym, które służą tym najbiedniejszym. To są dzieła, które rzeczywiście stanowią ewangeliczne świadectwo, nawet dla tych, którzy nie podzielają naszej wiary. Dlatego, mogę powiedzieć, jestem zadowolony z pracy moich współbraci w parafii Medziugorje.
Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego świata. Jak by Ojciec skomentował ich przyjazd do tej specyficznej parafii?

O. Jose Rodriguez Carballo: Fakt, że tak wiele ludzi przybywa do Medziugorja mówi mi o wielkim pragnieniu Boga pośród naszego pokolenia. Albowiem tylko Bóg może zaspokoić ludzkie serce, przypomniał nam o tym niedawno Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Asyżu. Pragnę, aby ci, którzy przybywają do Medziugorja, jak i ci, którzy udają się do innych ośrodków duchowych, naprawdę spotkali się z Bogiem, a w codziennym życiu zaczęli naśladować Chrystusa. W rozmowach ze współbraćmi z tej wspólnoty podkreślałem, że muszą być narzędziem, które ludziom przybywającym do Medziugorja, pomoże spotkać się z Chrystusem, aby mogli go naśladować, aby Ewangelia stała się centrum ich życia. Pragnę podkreślić, że moja obecność tutaj ma charakter braterskiej wizyty, aby dodać otuchy braciom tutaj pracującym i aby oni mnie dodali otuchy, abyśmy naśladowali Chrystusa, jako Bracia Mniejsi. (…)

Tłumaczenie z języka chorwackiego. Dziękuję
*Konsekracja biskupia o. Carballo jest przewidziana na 18 maja, w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odbędzie się w Santiago de Compostela. Konsekratorem będzie Jego Eminencja Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości.