wtorek, 12 października 2010

Prezydent Chorwacji w Watykanie

9.10.2010

Wkład Kościoła w kulturalny i duchowy rozwój Chorwacji oraz droga tego kraju do pełnej integracji w strukturach Unii Europejskiej znalazły się w centrum rozmów Benedykta XVI z prezydentem Chorwacji. Papież przyjął Ivo Josipovicia w Watykanie na prywatnej audiencji, która trwała pół godziny. Chorwacki przywódca spotkał się także z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, oraz z sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp. Dominique’iem Mambertim.

W czasie spotkania – jak informuje komunikat watykańskiego biura prasowego – wymieniono opinie na temat aktualnej sytuacji na Bałkanach, zwracając szczególną uwagę na los mniejszości chorwackiej w Bośni i Hercegowinie. Podjęto też kwestie związane z życiem Kościoła. Mówiąc o dokonującym się procesie integracji europejskiej wskazano na konieczność zachowania przez Chorwację jej chrześcijańskiej tożsamości.

Tyle komunikat watykańskiego biura prasowego. Agencje donoszą jednak, że dyskutowano również o papieskiej pielgrzymce do Chorwacji. Na pytanie jednego z dziennikarzy, czy byłaby ona możliwa w przyszłym roku, Benedykt XVI odpowiedział, że jest to prawdopodobne.