poniedziałek, 16 grudnia 2013

Kardynał Vinko Puljić: Nie jest prawdą, że Komisja ukończyła pracę

Bośniacki arcybiskup Kardynał Vinko Puljić poinformował Agencję Fena, że Międzynarodowa Komisja do spraw uznania Medziugorja za sanktuarium, nie ukończyła jeszcze swoich prac i nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Nie jest prawdą, że Komisja ukończyła pracę. Oczywiście, chciałbym, aby to nastąpiło jak najszybciej, ponieważ mam liczne obowiązki. Jednakże przed nami jeszcze wiele do zbadania, powiedział Kardynał Puljić, jeden z członków tejże Komisji.

    Wyjaśnił, że Komisja po zakończeniu badań studyjnych przekaże wyniki do Kongregacji nauki wiary w Watykanie. Kongregacja z kolei sformułuje swój wniosek i przedłoży go Ojcu Świętemu Franciszkowi, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie fenomenu Medziugorja.

„ O tym jaka to będzie decyzja nie chcę przesądzać, ani mówić o niej w trybie warunkowym”, podkreślił kardynał Puljić.


 Następnie Kardynał wyjaśnił, że zgodnie z prawem kościelnym kwestia uznania jakiegoś miejsca jako sanktuarium, zależy od biskupa miejsca.


 „W potocznej mowie często zdarza się pewne miejsca nazywać sanktuariami. Jednakże nie są one sanktuariami według prawa. Wiele miejsc, które masowo są odwiedzane przez pielgrzymów, nazywane są przez wiernych sanktuariami. Istnieją też historyczne sanktuaria, które od lat były odwiedzane i nadal są odwiedzane, stąd też stały się sanktuariami na mocy tradycji.”


     Na pytanie, czy wie ile miejsc w świecie, jako miejsc autentycznej pobożności, zostało dotąd ogłoszonych sanktuariami przez Stolicę Apostolską, kardynał Puljić nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi. „Kościół się nie śpieszy. Wiara nie zależy od objawień prywatnych. Te fenomeny mogą mieć szczególne znaczenie dla osób lub wspólnot jako inspiracja w określonym czasie lub dla potwierdzenia czegoś w życiu poszczególnych osób lub wspólnoty” , podkreślił.

 Kardynał Puljić na koniec zaznaczył, że nie każdy fenomen o którym mówi opinia publiczna, jest wiarygodny. „Wielu jest ciekawskich, wielu głodnych duchowości, a jeszcze inni tanim kosztem chcą dotrzeć do Boga, zakończył."


    Obecnie Medziugorje, które stało się jednym z najbardziej znaczących katolickich sanktuariów w świecie odwiedzają miliony wiernych z całego świata, ponieważ istnieje wiara, że trzy dekady temu w Hercegowinie ukazała się Najświętsza Maryja Panna, nazywana przez ludzi jako Matka Boża z Medziugorja lub Królowa Pokoju.


 Sześcioro nastolatków z parafii Medziugorje 24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Crnica, w części zwanej Podbrdo ujrzało białą postać z dzieckiem na ręku. Do czwórki z pierwszego dnia objawień dołączyło jeszcze dwoje dzieci następnego dnia i oni wszyscy widzieli Gospę. Niektórym z widzących w późniejszych latach Matka Boża objawiała się regularnie, przekazując im orędzia o pokoju, wierze, miłości, modlitwie, nawróceniu i poście.


Watykan do chwili obecnej oficjalnie nie uznał Medziugorja jako sanktuarium, lecz jako miejsce modlitwy.


Źródło: Fena.ba


PS Tłumaczenie z języka chorwackiego. Dziękuję