środa, 25 listopada 2009

Kard. Puljić: czekamy na watykańskie wskazówki ws. Medjugorja

Przewodniczący Konferencji Biskupiej Bośni i Hercegowiny, kard. Vinko Puljić oczekuje powołania watykańskiej komisji ds. wydarzeń w Medjugorju. Miałaby ona zbadać domniemane objawienia maryjne, w tym treść ponad 30 tys. tzw. orędzi, przekazywanych przez wizjonerów od 1984 r.


Metropolita Sarajewa ma także nadzieję, że Stolica Apostolska da wskazówki dotyczące sprawowania sakramentu pokuty i Eucharystii w Medjugorju. Do tej wioski, położonej 20 km od Mostaru przybywa co roku milion pielgrzymów z całego świata.

W rozmowie z watykańską agencją Zenit kard. Puljić podkreślił, że bp Ratko Perić z Mostaru oraz Konferencja Biskupia Bośni i Hercegowiny współpracują z Kongregacją Nauki Wiary w sprawie Medjugorja. Dodał, że konferencja episkopatu czeka na ,,sugestie i propozycje sposobów postępowania" ze strony Stolicy Apostolskiej.


64-letni hierarcha przywołał oświadczenie Konferencji Episkopatu Jugosławii z 1991 r., w którym biskupi napisali, że w oparciu o rezultaty dotychczasowych badań, nie można stwierdzić, że chodzi o ,,objawienia nadprzyrodzone". Wskazali jednocześnie, że wiernym, którzy przybywają do Medjugorja należy zapewnić opiekę duszpasterską.

Kard. Puljić przyznał, że Medjugorje przyciąga pielgrzymów, a skutkiem ich modlitwy było wiele nawróceń oraz powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Jednak ,,gdziekolwiek człowiek modli się z wiarą, Bóg daje mu owoce swej łaski" - podkreślił metropolita Sarajewa.

żródło: Katolicka Agencja Informacyjna

"Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi?
Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce.
Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. "(Mt 7,16-18 )