środa, 14 sierpnia 2013

13 października Ojciec Święty Franciszek poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi


Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka w dniach 12 i 13 października, podczas obchodów Dnia Maryjnego organizowanych przez Papieską Radę do spraw Nowej Ewangelizacji, figura Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy czczona w Kaplicy Objawień, będzie przebywała w Rzymie. 13 października papież Franciszek dokona poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przed figurą Matki Boskiej.

Dzień Maryjny to jedna z ważnych uroczystości przewidzianych w papieskim kalendarzu obchodów Roku Wiary, która zgromadzi w Rzymie setki przedstawicieli ruchów i instytucji związanych w pobożnością maryjną.

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella w liście skierowanym do ordynariusza diecezji Leiria-Fatima biskupa António Marto informuje, że do uczestnictwa w Dniu Maryjnym zaproszone są „wszystkie instytucje i organizacje kościelne związane z duchowością maryjną”. W programie spotkania na dzień 12 października przewidziano pielgrzymkę do grobu apostoła św. Piotra oraz czas na modlitwę i refleksję; 13 października odbędzie się uroczysta Eucharystia na Placu św. Piotra, której przewodniczyć będzie papież Franciszek.

„Gorącym pragnieniem Ojca Świętego jest, aby podczas Dnia Maryjnego obecny był – jako szczególny znak – jeden z najważniejszych dla chrześcijan na całym świecie wizerunków maryjnych. Dlatego pomyśleliśmy o umiłowanej, oryginalnej figurze Matce Boskiej z Fatimy” napisał we wspomnianym liście abp Rino Fisichella.

Figura Matki Boskiej opuści Sanktuarium w Fatimie (Portugalia) 12 października rano i powróci 13 października po południu. Na jej miejscu w kaplicy Objawień zostanie umieszczona pierwsza figura Dziewicy Pielgrzymującej z Fatimy, przebywająca stale (od 8 grudnia 2003 roku) w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej.

LeopolDina Simões
źródło: Sanktuarium w Fatimie