środa, 9 maja 2012

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski przeżywana w Medziugorju

Po wielkich planach i jeszcze bardziej szalonych przygotowaniach udało się Polskiej Oazie zorganizować w parafii świętego Jakuba w Medziugorju obchody wielkiej Uroczystości, jaką bez wątpienia w Polsce jest Święto Matki  Bożej Królowej Polski. Podzielę się z tym co dokonało się i jak udało się przeżyć to wielkie wydarzenie tutaj na obczyźnie.  Tradycyjnie 1 maja od godzin wieczornych zgromadzeni w Medziugorju pielgrzymi zaczęli obficie przybywać przed „niebieski krzyż”, aby zając jak najlepsze miejsca, po to by 2 maja być jak najbliżej Miriany – jednej z widzących. W planach mieliśmy po zakończonym objawieniu udać się nieco wyżej do Tajemnicy Zwiastowania i tam wraz ze zgromadzonymi pielgrzymami z Polski pomodlić się modlitwą różańcową, jednak upał i zmęczenie nieco zmieniły nasze ambitne zamierzenia.


Następnego dnia tj. 3 maja w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski o godzinie 12 w „Dvoranie” im błogosławionego Jana Pawła II została przeprowadzona przez ks. dra Tomasza Seweryna konferencja pt „Jakość naszej modlitwy.” Prelegent mówił o tym  jaka powinna być nasza modlitwa i co powinniśmy czynić by bardziej skupiać się na sprawach Bożych. Mówił także o rozproszeniach, oschłości i oziębłości, dotknął tych zagadnień i udzielił rad co robić by poprawić naszą modlitwę, by poprawić jej jakość.
„Dvorana” im błogosławionego Jana Pawła II

Centralne uroczystości odbyły się w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Medziugorju. Bardzo pięknym i wspólnoto twórczym akcentem było przedstawienie grup i podanie intencji przez każdego z obecnych kapłanów na koncelebrze. Spowodowało to, że nikt nie czuł się anonimowy.


 Nasz dostojny gość ks. Tomasz mówił w homilii o bardzo dobrej intuicji polskiego narodu, o tym że król Jan Kazimierz zawierzył Królestwo Polskie i podlegle mu księstwa Maryi Matce Kościoła. Porównał Kościół do dobrego domu: Jezus to Król, a Maryja to Królowa nieba i ziemi. Maryja była bardzo posłuszna i była także silna wiarą. Wsłuchujmy się w to co Maryja zechce nam powiedzieć.

ks. dr. Tomasz Seweryn

 W tej Mszy Św. uczestniczyło mnóstwo ludzi – pielgrzymów z Polski i Polaków z zagranicy. Po Eucharystii zgromadzeni wierni jeszcze długo zostali w Kościele i śpiewali pieśni Maryjne.
Trzeba podkreślić fakt, że tak wielkie uroczystości dla pielgrzymów z Polski w Medziugorju odbyły się pierwszy raz. Wszystko za zgodą i z błogosławieństwem o. Petara Vlasića proboszcza parafii w Mediugorju. To był piękny dzień, w którym wszyscy miejscowi i obcokrajowcy gratulowali Polakom tak wspaniałego świętowania. W „dvoranie” zgromadziło się ok. 500 osób, a kościół w czasie trwania Mszy Świętej był wypełniony po brzegi, na Eucharystii było obecnych 34 kapłanów.
A my w Polskiej Oazie im bł. Jana Pawła II po głównych uroczystościach wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi zasiedliśmy przy stole. Zjedliśmy :) bardzo dobry tort z pięknym czekoladowym napisem ”AVE MARYJA”. I długo rozmawialiśmy przy dźwiękach pieśni maryjnych.
                                                                                                                                          D.K.


Źródło: Polska Oaza im. błogosławionego Jana Pawła II w Medziugorje
Dziękuję :)