poniedziałek, 13 sierpnia 2012

80 tysięcy młodych ludzi z 70-krajów świata przybyło do parafii św. Jakuba, aby uczestniczyć w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Młodych, który rozpoczął się w środę 1 sierpnia, 2012r. pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary”(Łk 17, 5), zakończył się w 6 sierpnia Mszą św. na górze Kriżevac. Dziękczynnej Eucharystii o godz. 5 rano przewodniczył o. Danko Perutina, OFM - dyrektor festiwalu.

W czasie festiwalu na spotkaniu modlitewnym zebrało się 80 tysięcy młodych ludzi z 70 krajów. Z młodzieżą do Medziugorje przybyło wielu kapłanów z całego świata. Największą liczbę koncelebransów parafia odnotowała w czwartek; 591. Jak mówią sami kapłani statystyka nie jest pełna, ponieważ wielu z nich do ostatniej chwili służyło młodym ludziom w konfesjonałach i z tego powodu nie zdążyli wpisać się do specjalnej księgi.
W piątek 3 sierpnia po wieczornej Mszy św. odbyła się uliczkami parafii Medziugorje tradycyjna procesja z figurką Matki Bożej. W tym roku Ojcowie Franciszkanie zachęcali, aby zamiast świec zabrać na procesję specjalne patyczki fluorescencyjne. W czasie festiwalu na niebie można było zobaczyć duży różaniec wykonany z białych i żółtych balonów.

 Program festiwalu był tłumaczony symultanicznie na 17 języków przez 36 tłumaczy. Oprawę muzyczną wraz z Międzynarodowym chórem i orkiestrą tworzyły osoby z 22 krajów, pod kierownictwem prof. Damir Bunozy. W pierwszym dniu akredytowało się wielu dziennikarzy z różnych mediów międzynarodowych. Obraz i dźwięk transmitowały liczne portale internetowe z całego świata.