piątek, 29 kwietnia 2011

Polscy pielgrzymi - Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, w dniu ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa piękne bukiety białych róż w imieniu polskich pielgrzymów otrzymali Książa w Medugorju i Tihalijnie.
Pani Wiesia z kwiatami

W Medugorju kwiaty przyjął ks. proboszcz, ks. Petar Vlasić ofm. Około godzinę przed rozpoczęciem różańca i czasu spowiedzi wszyscy księża rozpoczęli posługę w konfesjonałach. Jedyną możliwością przekazania życzeń i kwiatów było udanie się pod konfesjonał. Oczekujących na spowiedź były kilkudziesięcioosobowe rzędy. Po chwili drzwi konfesjonału ks. proboszcza otworzyły się. Nie dało się nie zauważyć zaskoczenia w oczach księdza, gdy do konfesjonału wkroczyły 2 kobiety jednocześnie. Słowa życzeń wyjaśniły cel nietypowej wizyty. Ksiądz wstał, serdecznie podziękował i ze wzruszeniem życzył wszystkim Polakom Sretan Uskres.
Gospa w Wielki Czwartek (Medjugorje)
W BiH nie ma tradycji życzeń i wręczania kwiatów w dniu kapłańskim.

 Bezpośrednio po tym udałyśmy się do Tihalijny. Na prośbę ks. proboszcza kwiaty zostały wręczone na początku Mszy św. Pięknie ksiądz mówił o związkach Polaków z Chorwatami, o Janie Pawle II i dziękując polskim pielgrzymom życzył opieki Czarnej Madonny wszystkim Polakom.
Kwiaty dla ks. proboszcza w Tihalijnie od polskich pielgrzymów


Wielki Czwartek w Tihalijnie
Źródło: Polska Oaza im. Jana Pawła II w Medziugorje

PS: Bardzo dziękuję