wtorek, 2 czerwca 2015

Papież Franciszek: „Wkrótce decyzja w sprawie Medjugorje”


Wkrótce zostanie ogłoszone stanowisko Watykanu w sprawie objawień maryjnych w bośniackim Medjugorje. Taką informację przekazał dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Sarajewa papież Franciszek.


W ciągu miesiąca, najprawdopodobniej w ostatnią środę czerwca, powinno się odbyć spotkanie kardynałów i biskupów z Kongregacji Nauki Wiary.

Objawienia rozpoczęły się Medjugorje w czerwcu 1981 i trwają do dzisiaj. Po raz pierwszy Maryja miała ukazać się szóstce dzieci 24 czerwca tego roku na wzgórzu Crnica, potem objawienia przeniosły się do kościoła w Medjugorje. Według relacji sześciu osób, zwanych widzącymi, Maryja objawia się im osobiście, zawsze tam, gdzie obecnie przebywają. Objawieniom towarzyszą przesłania Matki Bożej, dotyczące np. nawrócenia, postu, rodziny, wiary, modlitwy, sakramentów itp. Kościół katolicki bada te objawienia i na razie nie wypowiedział się na ich temat, nie odrzucił ich, ale i nie potwierdził ich prawdziwości.


Papież Benedykt XVI w 2010 roku powołał specjalną komisję do zbadania objawień w Medjugorje, która zakończyła swoje prace w 2014 roku i przekazała wnioski Kongregacji Nauki Wiary.


Do tej pory Watykan był ostrożny w ocenie objawień i zalecał diecezjom powstrzymanie się od organizacji oficjalnie pielgrzymek do bośniackiego sanktuarium. Medjugorje odwiedza jednak co roku ponad milion pielgrzymów.

Gazeta Prawna