niedziela, 12 września 2010

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.


W niedzielę 12 września w parafii Medziugorje uroczyście obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak co roku święto przypada w pierwszą niedzielę po Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte w kościele św. Jakuba odprawione będą o godz., 7, 8, 12 i 19. Uroczystości rozpoczną się Różańcem i nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz.10 rano. Zakończone będą uroczystą Mszą św. na Górze Krzyża (Kriżevac*)o godz. 11. Msza św. będzie współkoncelebrowana przez wielu kapłanów z kraju i zagranicy, przewodniczył Jej będzie ks. Marinko Šakota z Medziugorje.


Według miejscowej prasy w tym dniu w Medziugorje spodziewanych jest 80 do 100 tysięcy pielgrzymów.

30 sierpnia 1984 r. Matka Boża powiedziała:
„Drogie dzieci! I krzyż był w Bożych planach, kiedyście go wznosili. Szczególnie w tych dniach idźcie na górę i módlcie się przed krzyżem. Potrzebne mi są wasze modlitwy. Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie".

*Kriżevac
Prawie kilometr w linii prostej od kościoła wznosi się góra Kriżevac , która łączy się z Crnicą. Na szczycie ( 520 npm. ) wznosi się krzyż ze zbrojonego betonu zbudowany przez ówczesnego proboszcza i mieszkańców Medziugorja. Na krzyżu o wysokości 8,56 m wyryte zostały słowa: "Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi ludzkości na znak swojej wiary, miłości i nadziei na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej." W krzyż wmurowano relikwie przywiezione z Rzymu - fragment krzyża czczonego przez Chrześcijan jako ten, na którym umęczono Jezusa Chrystusa (największa część tego krzyża jest przechowywana w Kościele Santa Croce di Gerusalemme w Rzymie). Budowę krzyża ukończono 15 marca 1934 roku. Później stało się zwyczajem, że u jego podnóża odprawia się Mszę świętą w pierwszą niedzielę po Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny na pamiątkę Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wielu pielgrzymów twierdzi, że tuż po rozpoczęciu medziugorskich objawień widoczne były tu różne świetliste zjawiska i inne znaki", które wszyscy powiązali z objawieniami Matki Bożej.

Do pobożnych praktyk religijnych pielgrzymi dołączyli szacunek dla krzyża. Wspinając się trudnym, wyczerpującym szlakiem na sam szczyt pielgrzymi pobożnie rozważają tajemnice Drogi Krzyżowej. Przy ścieżce wiodącej na Kriżevac ustawiono 15 brązowych płaskorzeźb wykonanych przez włoskiego artystę; na wszystkich jest postać Matki Bożej. Maryja prowadzi Jezusa, ale i nas na Drodze Krzyżowej naszego życia.