piątek, 6 kwietnia 2012

Triduum Paschalne w Medziugorju


Wielki Czwartek, 5 kwietnia - W tym dniu Kościół obchodzi pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa i odprawiana są tylko dwie msze - rano w Kościele Katedralnym biskup wraz z prezbiterami odprawia Mszę Krzyżma podczas której święcone są  nowe oleje, a wieczorem jest sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej. W Medziugorju zatem do południa nie ma spowiedzi i nie ma Mszy świętej.  Modlitwa Różańcowa w kościele parafialnym rozpoczyna się o godz. 17-tej, a o godz. 18-tej rozpoczyna się Msza Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy wierni  mogą pozostać na adoracji w cichej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem aż do północy. Spowiedź odbywa się od godz. 16-tej do początku Mszy świętej.

Wielki Piątek - 6 kwietnia - dzień upamiętniający Mękę Jezusa Chrystusa. Do południa w kościele nie ma żadnych nabożeństw, ani spowiedzi. Droga Krzyżowa dla chorwackich i zagranicznych pielgrzymów rozpoczyna się o godz.11-tej na Kriżewcu. O godz. 17-tej modlitwa różańcowa, a o godz.18-tej Liturgia Męki Pańskiej. W tym dniu w centrum modlitwy jest Krzyż, a wierni są wezwani do rozważania męki, śmierci i złożenia do grobu Jezusa Chrystusa.  W Wielki Piątek w Kościele Katolickim obowiązuje post ścisły. Spowiedź jest możliwa do początku Liturgii.

Uwaga: Na prośbę Biskupa w Wielki Piątek po ucałowaniu krzyża składa się ofiarę na potrzeby w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota 7 kwietnia - Wigilia Paschalna. W tym dniu Kościół adoruje Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim. Do południa w kościele medziugorskim nie ma  żadnych nabożeństw. Czuwanie rozpoczyna się o godz.20-tej. Spowiedź od początku obrzędu. Program modlitewny, jak zwykle, będzie transmitowany przez Radio "Mir" Medziugorje.

Niedziela 8 kwietnia - Zmartwychwstanie Pańskie. Msze święte w języku chorwackim o godz. 7,8,11 i 18.

źródło: Parafia Medziugorje
PS Tłumaczenie z języka chorwackiego. Dziękuję